- Varšava ir Polijas lielākā pilsēta un tās galvaspilsēta kopš 1596. gada, kā arī Eiropas centrālās daļas ekonomikas un kultūras centrs.
- Pilsēta atrodas pie Vislas upes, un tajā 2014. gadā dzīvoja 1,7 milj. iedzīvotāji, kuru dzimtā valoda pārsvarā ir poļu valoda.
- Piemērotākais laiks ceļojumam uz Varšavu ir pavasaris vai rudens. Lai gan to var apskatīt arī mēreni siltajās vasarās.
Kas jāredz un jāizdara?
- Varšavā pārstāvēti teju visi Eiropai raksturīgie arhitektūras stili, kuri izceļas ar savu krāsainību un arhitektonisko detaļu bagātību, tāpēc arhitektūras mīļotājiem noteikti jāredz: Tirgus laukums, kur atrodas rātsnams, kā arī tā vidū 18.gadsimta tērauda aka un strūklaka ar Varšavas simbolu – Sirēnu.
- Pastaigājoties noteikti būs vērts apskatīt: Sv. Jāņa Katedrāli – vecāko Varšavā, Sv. Marijas baznīcu, Karaļa pili, Zigmunta kolonnu, u.c. Varšavā atradīsi arī vairākas skaistas gan rokoko, gan negotiskā stilā celtas pilis: Vilanova, Lazienku pili un tās parku u.c.
- Seno vecpilsētu ielenc viduslaiku nocietinājumu sienas, kuru ielās varēsi redzēt vēl daudz raibu namu fasāžu, ielu māksliniekus, kā arī neskaitāmus krodziņus. Vērtīgi ir apskatīt 16. gadsimta nocietinājuma celtni - Barbakanu.
- Savukārt, par modernās Varšavas simbolu varam uzskatīt – Varšavas Metropolitēna biroju ēku, kā arī Varšavas universitātes bibliotēkas ēku. Otrās augstākās pilsētas ēkas statusu joprojām saglabā Staļina dāvana Polijas tautai – Kultūras un zinātnes pils, kur tagad atrodas pilsētas kultūras un mākslas centrs.
- Tiem, kuriem interesē vēsturiskie notikumi, noteikti jādodas uz 1944. gada Varšavas sacelšanās muzeju. Protams, pilsēta piedāvā vēl daudz cita veida muzejus, piemēram, Nacionālo muzeju vai Polijas aviācijas muzeju, kā arī vienīgo pasaulē – Karikatūru muzeju.
- Varšavā ir arī vairākas mākslas galerijas ar pasaulslavenu mākslinieku (Salvadora Dali, Pablo Pikaso, Francisko Gojas u.c.) darbiem.
Svarīgi zināt!
- 1980. gadā Varšavas centru iekļāva UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, jo 1944. gada augustā, Varšavas sacelšanās laikā, vairāk kā 85% no Varšavas vēsturiskā centra tika nopostīts. Pēc kara lielākā daļa no vecpilsētas tika pedantiski atjaunota. Šodien tā ir lielisks paraugs vispārīgai vēsturisko celtņu (no XII gs. līdz XX gs.) rekonstrukcijai no drupām.
- Sabiedriskā transporta tīkls aptver teju visu pilsētu un sastāv no: tramvajiem, autobusiem un metro. Pilsētā mēdz būt biežas satiksmes plūsmas problēmas, neskatoties uz tās plašajām ielām.
- Pilsētā ir 66 augstskolas un vairāk kā 30 teātri, tajā skaitā Varšavas Lielais teātris.